اصول استفاده از رنگها در وبسایت و بنرهای تبلیغاتی کدامند؟

امروزه استفاده موثر و کارآمد از تجارت الکترونیک نیازمند توانمندی‌های متعدد از جمله مسائل گرافیکی من جمله اصول استفاده از رنگها است ، این توانمندی باعث تاثیر بیشتر در فروش و بازاریابی شما خواهد شد.

برای درک بهتر اصول استفاده از رنگها اجازه بدید مقاله رو با چند سوال شروع کنیم

  • هنگامی در محیطی سر سبز قرار می‌گیرید و آسمان آبی را در بالای سر خود می بینید آیا احساس آرامش می‌کنید؟
  • و یا هنگامی که در صف انتظار بر روی صندلی قرمز نشسته‌اید احساس اضطراب و ناراحتی را در وجود خود احساس می‌کنید؟

پاسخ به این سوال‌ها در حدود 97% از مخاطبین "بله" ، خوب این تنها گوشه‌ای از تاثیرات و عوامل تعیین کننده در رفتار انسان است و دقیقا هنر استفاده از همین علم توسط مارکتهای برای تحریک واکنشهای مختلف در کسب و کارها به ویژه در دیجیتال ماکتینگ است.

روانشناسی رنگها

رنگها تاثیرات روانشناسی بسیار قوی بر رفتار و تصمیمات افراد دارد ، به طوری که خریدار به صورت ناخودآگاه این تاثیر را در پروسه  تصمیم گیری خود در هنگام خرید را اتخاذ می‌کنند .

در یک نظرسنجی در آمریکا 93% از خریداران اظهار داشتند که آنها بر روی ظاهر بصری متمرکز هستند و نزدیک 85% رنگ مورد نظر یکی از دلایل اصلی خرید خود دانسته‌اند.

این آمار جای تامل و تفکر دارد!

حال اگر این پژوهش را در نظر بگیریم ، تاثیر انتخاب خود را در رنگهای محصولات در بنرهای تبلیغاتی و اسلایدرهای وب سایت خود و یا اپلیکیشن مارکت خود درخواهیم یافت .

خوب مارکتهای لباس در این مورد حساسیت ویژه‌ای دارند ، حتما اگر بیزینس شما این چنین است به این نکته توجه کنید!

رنگها چگونه مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

قرمز : احساس اضطراب را انتقال می‌دهد ، و البته برای تاکید برای موارد مهم و تجارت‌ و مبادلات پولی نیز رنگ مؤثری برای ایجاد توجه دقت به شمار می‌رود.
در کنار این رنگی اشتها‌آور نیز هست ، خوب پس برای کسب و کارهایی مثل فست فودها نیز رنگی تاثیر گذار است

از لحاظ فیزیک بدنی این رنگ فشار خون و ضربان قلب را افزایش می‌دهد که خود این عامل بر جنبش و هیجان و شور در انسان تاثیرگذار است.

آبی : رنگ ترجیحی مردان است ، البته احساس امنیت ، آرامش ، صلح همراه با قابل اعتماد بودن را نیز انتقال می‌دهد. این رنگ برای کسب و کارهای محافظه کارانه که نیازمند جلب اعتماد مخاطب خود هستند بسیار تاثیر گذار است.
معمولا برای شرکتهای صنعتی که محصول فناورانه نه چندان معروف دارند و یا هنوز برای جا باز کردن میان رقبا نیاز به انتقال این حس در مخاطبین خود دارند بسیار مناسب است.

شاید از بحث مقاله کمی دور باشد ولی این رنگ باعث افزایش بهره‌وری در سیستم کاری شما میشود و می‌توانید از این رنگ در محیط کار خود استفاده کنید.

سبز : همواره نماد سلامتی ، طبیعت ، آرامش و قدرت است که کاربرد آن انتقال حس آرامش برای مخاطبین نیز هست
تاثیر استفاده از این رنگ ایجاد هماهنگی و تعادل در مغز مخاطب است.

که بیشتر در بخشهای ارائه اطلاعاتی که می‌خواهیم مخاطب آن را با آرامش بپذیرد مانند بخش قوانین وب سایت و مشابه آن را داراست.​

بنفش : رنگ جوانی و تازگیست ، یکی از بهترین انتخابها برای انتقال حس حکمت و احترام به مخاطب و نیز تحریک کننده قدرت حل مسئله و خلاقیت در ذهن مشتری است.

بهترین رنگ برای کسب و کارهایی چون زیبایی و ضد پیری همین رنگ محبوب است.

نارنجی و زرد : زرد رنگ خوشبینی و نارنجی رنگ احتیاط است ، اقلب کاربرد این دو رنگ در المانها و متنهایی پنجره های فروش و بنا به کاربردهای مورد نیاز برای انتقال حس خوشبینی و تشویق در خرید بیشتر و انتقال حس احتیاط در رعایت نکات مهم به کار می‌رود.

نکته مهم : رنگ نارنجی در صورت استفاده بیشتر در بخشها حس اضطراب را نیز افزایش می‌دهد.

سیاه : نماد اقتدار ، قدرت ، ثبات و مهمتر از همه نماد "هوش" است و بهترین انتخاب برای نگارش و متن قالب در کسب و کارهاست.

خاکستری : رنگی مرموز که برای انتقال احساسات بسته به شرایط محیطی که استفاده میشود دارای قدرت انتقال احساس علمی ، پیری و همبستگی را در مخاطب ایجاد می کند.​

تاثیر آن باز بسته به همان شرایط واکنش بی‌نظیر بودن و یا افسردگی را منجر می‌شود.

سفید : نشانه خلوص ، پاکیزگی و ایمنی است ، ایجاد حس بی‌طرفی و صداقت و خلاقیت را در مخاطب ایجاد می‌کند و برای کسب و کارهای فعال در زمینه بهداشتی و پزشکی و آزمایشگاهی رنگی تعیین کننده است.

چگونه از رنگها در راستای رسیدن اهداف کسب و کار خود استفاده کنیم؟

تمرکز مهمترین واژه برای توصیف استفاده از رنگهاست ، چراکه اگر صاحب فروشگاه اینترنتی و یا هر کسب و کاری در فضای مجازی هستید باید محیطی را ایجاد نمایید تا مخاطب بر روی محتوا و محصول شما متمرکز باشد .

شما صرفا در مواردی که می‌خواهید مخاطب در حین مطالعه صفحه و یا دیدن کاتالگ محصول شما واکنش خاصی از خود نشان دهد از رنگها استفاده نمایید.

این موضوع در سایتهای خبری و وبلاگها بسیار اهمیت دارد از همین رو محیط . زمینه را به رنگ خاکستری روشن تغییر رنگ بدهید تا مخاطب بجز متن مقاله و یا خبر به چیز دیگری توجه نکند.

و حتما بقیه المانها را به رنگی ملایم و بعضا کم رنگ به نمایش درآورید تا به تمرکز بیشتر مخاطب کمک نمایید.

حتی این موضوع در مارکها نیز صدق می‌کند و این روزها مارکتهای موفقی چون دیجی‌کالا و مدیسه نیز رنگهای صورتی روشن و بنفش و طیف رنگی بسیار ملایم بهره می‌گیرند .

تفاوت رنگها را صرفا در صفحه خرید در انتقال حس احتیاط در نکات مهم شاهد هستیم.

قدرت رنگها را دسته کم نگیرید...

همیشه در انتخاب رنگها و اصول رفتاری انسانها در مواجهه با رنگها توجه کنید.

انتخاب شما حس آرامش ، حس احترام و در نهایت تمرکز را برای مخاطبین به همراه خواهد داشت.

به پایان یکی دیگر از مقالات مجموعه نوین گرام رسیدیم امیدواریم که در این مقاله تونسته باشیم شما را با بخشی از قدرت محتوای گرافیکی و به ویژه قدرت رنگها آشنا کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
پشتیبانی آکادمی رشد مالی
مرتضی ایمانی

سلام، مرتضی ایمانی هستم.

کمکتون میکنم تا بنا به نیاز کسب و کارتون بهترین نوع خدمات رو از نوین گرام دریافت کنید.

خوشحال میشم که در واتس اپ پاسخگوی شما باشم.

0937-2830972