چطور فالوورهای اینستاگرام خود را افزایش دهیم؟

یکی از مهمترین دغدغه‌های همه ما در افزایش فالوور اینستاگرام (علاقمندان یا همان مخاطبین هدفمان) است.

مطمئنا این هدف بدون تلاش هوشمندانه و صرف انرژی و زمان قابل دستیابی نیست هرچند که روشهای غیر اصولی مانند استفاده از ربات‌ها و یا خرید فالوورهای فیک نیز وجود دارد.

اما در این مقاله ما قصد داریم با ارائه راهکاری مرحله‌ای شما را سریعتر به این فالوورهای واقعی و هدفمند برسانیم.

مراحل 8گانه جذب فالوورهای هدف

  1. طراحی استراتژی اینستاگرامی
  2. زمان مناسب ارسال پست در اینستاگرام
  3. استفاده از عکسها و محتوا با کیفیت در اینستاگرام
  4. استفاده همه روزه از استوری اینستاگرام
  5. نوشتن کپشن جذاب
  6. استفاده اصولی از هشتگ
  7. ایجاد پستهای تعاملی با مخاطبین
  8. خاص باشید و ایده منحصر به فرد داشته باشید.

بهره گیری از این هشت گام اساسی در تولید محتوا پیج اینستاگرامی خود می‌تواند بسیار در موفقیت شما تاثیر گذار باشد که در امامه به توضیح تک تک این موارد می‌پردازیم…

1 - استراتژی اینستاگرامی خود را طراحی کنید

دوست من استراتژی یعنی برنامه ریزی هدفمند که شما را از موقعیت فعلی به موقعیت مطلوب شما برساند.

اساسی‌ترین اصل در طراحی استراتژی شفافیت هست ، یعنی اگر تعداد فالوورها مورد بحث هست شما باید بدانید که چه عددی و جنسیتی با چه سلایقی و در کدام موقعیت جغرافیایی و …

طراحی استراتژی خود شامل دو بخش هدفگذاری و برنامه عملی میشود که در ادامه توضیح میدهیم.

هدف خود را مشخص کنید

داشتن یک هدف شفاف مهم‌ترین بخشِ طراحی استراتژی خوب برای افزایش فالوور است. برای تعیین هدف به چشم انداز و آیندۀ کسب‌وکار (یا زمینه فعالیت‌تان) خود فکر کنید. به این فکر کنید که “جایگاه مطلوب شما در یکسال آینده کجاست؟”، “دوست دارید صفحه شما در مطلوب‌ترین وضعیتش چه تعدادی فالوور داشته باشد؟”، “میزان تعامل آنها در صفحه شما چقدر و چگونه باشد؟”، “وضعیت لایک و کامنت‌ها چگونه باشد؟”

اگر جواب این سوال‌ها را می‌دانید که خیلی خوب است، اما اگر از سوالات بالا هیچ تصوری در ذهنتان ندارید، مشکل اصلی شما در بخش هدفگذاری است، پس ابتدا هدف خود را مشخص کنید و سپس استراتژی مناسب طراحی کنید.

برنامه عملی داشته باشید

خوب اگر اهداف خود را به روشنی تعیین کرده باشید می توانید با شناخت مخاطب ، تحلیل رقبا و شناخت ارزشهای برند خود اقدام به برنامه ریزی عملی نمایید و در مسیر یک استراتژی موفق قرار بگیرید. خوب بهتره این سه مورد رو بیشتر توضیح بدیم.

- شناخت مخاطب

در رابطه با شناخت مخاطب باید شما به صورت همزمان دو رویکرد داشته باشید.
اول اینکه باید مخاطبان (فالوورهای) فعلی خود را بهتر بشناسید و اطلاعاتی چون جنسیت ، رده سنی ، موقعیت جغرافیایی و سلایق آنها را بدانید و در همین راستا برایشان تولید محتوا کنید.

دوم اینکه در پی جذب مخاطبان جدید و علاقمند به حوزه تخصصی پیج خود را باشید و به صورت هدفمند نیازهای آنها را برطرف سازید تا فالووری وفادار را داشته باشید.

این دو رویکرد شما را در هدفمند کردن محتوا و تاثیر آن در جذب مخاطب بسیار کمک خواهد کرد. توجه کنید که داشتن 100مخاطب (فالوور) علاقمند بهتر از 10000 فالوور بی تفاوت است چراکه همین 100 نفر به صورت رایگان شما را به دیگران معرفی خواهند کرد و علاقمندان شما به سرعت افزایش خواهند یافت.

- تحلیل رقبا

تحلیل رقبا یکی از حیاتی ترین و مهمترین بخشهای برنامه‌ریزی عملی است چراکه شما را با کمترین هزینه آزمون-خطا به نتیجه مطلوب می‌رساند.
در تحلیل رقبای خود باید دو عامل کلیدی نقاط ضعف‌ و نقاط قوت را بررسی نمایید تا با عدم  انجام این ضعف‌ها و تکرار در قالب جدید قوت‌های پیجهای رقیب به رونق پیج خود و افزایش فالوورها دست یابید.

برای بررسی پیجهای رقبا توجه داشته باشید که مهمترین پارامتر بیش از تعداد فالوورهای آنها تعداد لایکها ، وییو و کامنتهای آنهاست ، مراقب باشید که در دام بررسی فالوورها فیک پیج رقیب نیفتید و در بررسی خود دچار اشتباه نشوید.

- شناخت ارزشهای برند خود

سعی کنید به برند خود هویت دهید و جه تمایز خود را نسبت به سایر رقبا به صورت مستقیم و غیر مستقیم در معرض دید مخاطبین و فالوورها قرار دهید

توجه داشته باشید که در این بخش نقایص رقبا بهترین گزینه برای شماست تا مزیت برند خود را نشان دهید

سعی کنید این مزیت را به شعار برند خود تبدیل کنید و آن را در ذهن مخاطب جای دهید.

ما نیز در نوین گرام شعار “بهترین‌ها را از ما بخواهید و با ما بیشتر و بهتر دیده شوید” را انتخاب کرده‌ایم و به آن نیز پایبندیم ، حتما این مورد را در طراحی استراتژی خود در نظر بگیرید.

نکته طلائی: حتما در طراحی پیج خود لوگو اختصاصی داشته باشید چرا که جدیت شما را نشان میدهد ، هشتگ اختصاصی داشته باشید تا در ذهن مخاطب باقی بمانید ، یک تم و چیدمان زیبا را برای پیج خود در نظر بگیرید تا مخاطب را به فالوو پیج خود مشتاق کنید و در نهایت شعار برند خود را در معرض دید قرار دهید و به آن پایبند باشید.

بسیار مهم است که بدانید : یک استراتژی یک بار نوشته میشه ولی هزاران بار بازبینی و بهبود پیدا می‌کنه ، پس برای موفقیت همواره به آن توجه داشته و به فکر بهبودش باشید.

2 - زمان مناسب ارسال پست در اینستاگرام

حقیقت این است که نمی‌توان برای درمان کسی که پایش شکسته قطره چشم تجویز کرد ، برای پیج‌هایی که زمینه فعالیت و فالوورهایی با سلایق متفاوت دارند نمی‌شود به یک روش واحد عمل کرد.

بهترین روش برای این کار در مراحل اولیه شناخت دقیق فالوورهاست و اینکه چه سلایقی دارند و در یک بازه زمانی حدود یک هفته در تایمهای مختلف محتوا را منتشر کرد و هر زمانی که بیشترین دریافت تعداد لایک و کامنت و…  را شناسایی کنیم.

برای مثال پیجی را در نظر بگیرید که در حوزه مالیاتی و حسابداری فعالیت می‌کند مطمئنا اگر فالوورهای حقیقی داشته باشد معمولا یک حسابدار زمان رفتن به سرکار در سرویس و یا در تایم های استراحت روزانه که معمولا 10صبح و 1 بعد از ظهر و برگشت به منزل 4 و 7 عصر زمان مناسبی برای کنترل پستهای ارسالی دارد در مقابل پیجی با محرویت فعالیت‌های خانم های خانه‌دار در تایمهای متفاوت این بازدید رو خواهد داشت.

برای کشف بهترین زمان حتما در تعداد روز مشخصی حدود یک الی دو هفته آزمون و خطا کنید تا زمان طلائی ارسال پست ، ویژه پیج اینستاگرام خود را مشخص کنید.

3 - استفاده از عکسها و محتوا با کیفیت در اینستاگرام

نباید فراموش کنیم که در حال فعالیت در یک اپلکیشن هستیم که محور اصلیش دید بصری و تصاویر هست.

فالوورها و افرادی هم زمان که پست شما را می‌بینند صدها پست دیگر را از مقابل دیدگان خود رد میکنند در این میان تنها افرادی شانس مکث و توقف بیننده را دارد که در نگاه اول او را جذب کرده باشد.

برای افزایش این شانس به سه مورد کیفیت ، خلاقیت ، زیبایی پستهای خود بیفزایید.

در کنار این نکته سعی کنید تا پستهایی با رنگهای روشن با روایت داستانی داشته باشید تا مخاطب را به پیج خود و بازدید از پستهای دیگرتان علاقمند کند.

4 - از استوری اینستاگرام غافل نشوید

اینستاگرام برای مخاطبین فعال خود جایگاه ویژه‌ای در نظر دارد و یکی از حیاتی فاکتورهای آن استوری و لایو کاربران است.

هر چه شما به طور منظم استوری خود را بروز رسانی کنید اینستاگرام استوری شما را به اول صف استوری‌های نمایش داده شده فالوورهای شما خواهد برد.

این اعتبار بعد از گذشت زمان بر روی پیج شما و جایگاه پست‌های شما نیز اعمال می‌شود و باعث دیده شدن آنها در اکسپلور اینستاگرام خواهد شد.

مهمترین تاثیر استوری القای حیات و موجودیت برند شما در اینستاگرام برای مخاطبین است.

5 - کپشن جذاب یادتون نره

با رعایت چند نکته کوچیک می‌تونید کپشن پستهای خود را جذاب کنید.

سعی کنید تا کپشن خودتونرو کوتاه ، و با لحنی صمیمی و شوخ طبع منتشر کنید و از چاشنی هشتگ نیز بهره ببرید ، حتما کلمات مهم کپشن خود را در اول متن کپشن جای دهید و اگر نکته‌ای در خصوص پست مهم هست (و برای تکمیل نمودن اطلاعات تصویر پست هست) مانند تحویه خرید و تخفیف و … را در کپشن وارد کنید.

در متن کپشن از قصه گویی و پرسش از مخاطب که باعث درگیر شدن فالوورها با پستهای شما میشود غافل نشوید.

مهمتر از همه سعی کنید تا در کپشن ارزش و یا نکته‌ای ارزشمند را به رایگان به مخاطب منتقل کنید.

6 - هشتگ چوب جادوی پیج شما

اگر تا به امروز نمی‌دانستید که جادویی بودن هشتگ چقدر حقیقت دارد حتما این قسمت را به دقت بخوانید.

درست مانند گوگل که برای نتیجه جستجوهای مخاطبان خود ارزش ویژه ای قائل هست اینستاگرام نیز برای نتیجه جستجوی هشتگ‌ها این رویکرد را دارد.

از هشتگ اصولی استفاده کنید و ولی زیاده روی نکنید چرا که الگوریتمهای اینستاگرام شما را اسپم خواهند شناخت و این یعنی مرگ پیج شما…

سعی کنید با کمترین تعداد و در عین حال مهمترین و مرتبط‌ترین هشتگ‌ها برای پست خود استفاده کنید.

نکته طلائی: برای رشد پیج خود حتما به فکر یک هشتگ اختصاصی به شدت کوتاه باشید که شعار و برند شما را معرفی کند و چوب جادوی اینستاگرام خود را بکار بگیرید.
از مخاطبین خود بخواهید تا از آن برای پستهای خود و یا در کمپین‌هایی که برگذار میکنید استفاده کنند. در کمترین زمان به صورت انفجاری رشد خواهید کرد.

7 - تعامل ، اصل "اجتماعی بودن" پیج شماست

متاسفانه این وجه از کارکرد اینستاگرام بسیار مورد غفلت قرار گرفته از این فرصت استفاده کنید و از رقبای به خواب رفته پیشی بگیرید.

تعامل مهره کلیدی رشد پیج شماست و باعث میشود تا فالوورها جدیت و استمرار شما را برای داشتن ارتباط دوسویِ را درک کنند ، این بخش توسط اینستاگرام نیز بررسی و آن را از طریق لایکها و تعداد کامنتهای پستهای شما متوجه میشود.

برای داشتن تعامل هر چه بهتر سعی کنید تا با سوال پرسیدن از مخاطبین و یا درخواست پاسخ موافق و مخالف بودن خود را از طریق لایک و کامنت ابراز کنند و یا از تکنیک ها مشابه دیگر برای بازخورد گرفتن فالوورهای خود استفاده کنید.

حتما ارتباط با رقبا و فالوو کردن پیج و بررسی پستهای آنها را نیز در نظر داشته باشید چرا که اینستاگرام فالوورها پیج های دارای چنین ارتباطی را در طولانی مدت در معرض دید اکسپلور مخاطبین پیج مقابل قرار میدهد.

پستهای و استوریهای افرادی را که شما را تگ کرده‌اند را در استوری به نمایش درآورید و تگ کنید تا انگیزه لازم برای دیگر فالوورها جهت تگ کردن پستهای شما نیز فراهم شود.

8 - خاص باشید و ایده منحصر به فرد داشته باشید

شاید شما هم با پیجهایی آشنا شدید که روزانه یک کار مشخص را انجام می‌دهند فرضا به رستورانهای سطح شهر و کشور می‌روند و غذاها و دکوراسیون آنها را تعریف و بعضی نقد می‌کنند.

و یا فردی دیگر جهانگردی می‌کند و عکسهای جذاب و رویدادهای سفر خود را منتشر می کند ، بعضی از این پیجها مخاطبان میلیونی دارند کاری مشخص در محیط‌های متفاوت و البته خاص.

ایده‌های زیادی در ذهن شما هست مثل مصاحبه با افراد مشهور ، روایت داستانی روی کردی که آقای محمدرضا ژاله در پیج Mrjaleh@ دنبال می‌کند و یا حرکات عضلات صورت آقای x در پیج Y

فقط کافیست بنا به استعدادهای شخصی و یا برند خود یک ایده منحصر بفرد را انجام دهید و نگران بازخود نباشید چراکه برای خیلی‌ها هنوز این استراتژی جواب میدهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
پشتیبانی آکادمی رشد مالی
مرتضی ایمانی

سلام، مرتضی ایمانی هستم.

کمکتون میکنم تا بنا به نیاز کسب و کارتون بهترین نوع خدمات رو از نوین گرام دریافت کنید.

خوشحال میشم که در واتس اپ پاسخگوی شما باشم.

0937-2830972